Homologacja to w skrócie — dopuszczenie reflektorów do użytkowania na terenie konkretnego kraju lub w konkretnych okolicznościach. Co ważne przepisy ruchu drogowego, które obowiązują w Polsce, do kwestii homologacji, podchodzą mocno rygorystycznie – na terenie Polski można poruszać się wyłącznie pojazdami, które używają świateł z homologacją.
W innym przypadku grozi nam kara. Brak takiego oświetlenia grozi konsekwencjami i w razie kolizji drogowej, jeśli okaże się, że nasze reflektory homologacji nie posiadają, to my będziemy winni zdarzenia. Bez względu na to, kto spowodował całe zajście.
Reflektor do auta, bardzo często wydaje się nam prostą konstrukcją, jednak jest to tylko złudne wrażenie. Każdy element, który składa się na reflektor, podlega homologacji, która określa między innymi:
Jeśli zaistniała potrzeba zakupu nowych reflektorów lub nowych lamp samochodowych, powinno się zwrócić uwagę na następujące homologacje:
Zakup nowych reflektorów musi być dokonany z rozmysłem. Kupując je od sprawdzonego dostawcy, ograniczamy ryzyko oszustwa do niezbędnego minimum. Homologacja, mimo że dla niektórych może wydawać się tylko słowem, kryje w sobie bardzo ważne rzeczy z naszego punktu widzenia jako kierowcy.
Chyba nikt z nas nie chce, w razie kolizji płacić za to, że z naszymi światłami coś jest nie tak, bo chcieliśmy na ich zakupie oszczędzić parę złotych. Jeśli podczas zakupu mamy jakieś pytania lub wątpliwości sklep, w którym kupujemy reflektory, powinien na każde z nich udzielić nam wyczerpującej odpowiedzi.