Mycie silnika w samochodzie. Jak to zrobić? Czy warto?

Warto zauważyć, że mycie silnika jest działaniem stosunkowo ingerującym niekoniecznie pozytywnie dla samochodu. Węże, przewody mogą łatwo ulec uszkodzeniu, przy nieumiejętnym myciu może dojść do przedostania się preparatu do poszczególnych instalacji układu powodując poważne awarie.

Przed umyciem

Do tej operacji niezbędne będzie kilka narzędzi. Warto zaopatrzyć się w okulary ochronne, gumowe rękawice, drucianą szczotkę oraz ścierkę. Samochód należy ustawić na twardej powierzchni, może to być beton lub kostka brukowa.

Mycie silnika na miękkiej powierzchni jaką jest trawa może grozić wieloma negatywnymi konsekwencjami. Nieodwracalnym uszkodzeniom mogą ulec podłoże i rośliny. Jeśli wykonujemy mycie na terenie publicznym grozi nam mandat.

Zadbaj, aby silnik był zimny

Warunkiem koniecznym do czyszczenia jest zimny silnik. Woda po kontakcie z gorącym silnikiem może intensywnie parować, co może wiązać się z uszkodzeniem poszczególnych podzespołów silnika oraz naszych dróg oddechowych. Po kontakcie oparów ze skórą mogą powstać oparzenia. Silnik z elementami aluminiowymi bloku, nagrzewa się szybciej oraz osiąga wyższe temperatury. Wtedy może to mieć jeszcze gorsze skutki.

Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie alternatora, przewodów, kostek i wiązek folią. Jest to istotne w autach, które mają odsłonięte elementy elektryczne, często zdarza się to w sytuacjach gdy zamontowana jest instalacja LPG. Warto również dodatkowo zabezpieczyć instalację elektryczną wyciągnięciem akumulatora.

Środek do mycia silnika

Najczęściej wykorzystuje się zwykłą wodę. Nie gwarantuje to jednak dokładnego czyszczenia, poza tym woda paruje w wolnym tempie. Warto wykorzystać środek do mycia silnika. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele takich środków. Niektórzy wykorzystują również benzynę ekstrakcyjną, która dobrze doczyści plamy z oleju. Dobrym środkiem będzie również uniwersalny preparat, który będzie można wykorzystać do mycia innych elementów samochodu.

Niezależnie od wybranego preparatu należy uważać na elementy elektryczne samochodu. Jakikolwiek środek po kontakcie z takimi elementami może spowodować uszkodzenia oraz zwarcia.

Czy możesz wykorzystać myjkę ciśnieniową? 

Można do mycia wykorzystać myjkę ciśnieniową. Może ona ułatwić wykonanie zadania. Nie można używać zbyt wysokiego ciśnienia, ponieważ może spowodować to uszkodzenia przewodów i uszczelek. Nie jest ona jednak konieczna. Wystarczające będzie wiadro z wodą i ścierka. 

Mycie a sprężone powietrze

W tym przypadku można oczyścić silnik z kurzu, przygotować go pod mycie wodą lub preparatami. Pozwala pozbyć się kurzu, pyłów, brudów. Posłużyć może to również do oczyszczenie ukrytych miejsc, w których może zgromadzić się woda. Po skończeniu warto przedmuchać przestrzeń w okolicach podzespołów odpowiedzialnych za elektrykę, między innymi: bezpieczniki czy cewki.

Po zakończeniu mycia

Po skończeniu trzeba pozostawić silnik do wyschnięcia. Warto zostawić otwartą maskę w nasłonecznionym miejscu. Do przyspieszenia tego procesu można wykorzystać sprężone powietrze. Nie wolno odpalać auta kiedy silnik nie jest do końca suchy, mogą wtedy pojawić się problemy z odpaleniem samochodu przez nagromadzoną wodę. Dodatkowo mniej odporne części, takie jak uszczelki czy izolacje mogą pęknąć. Dlatego zabierając się do mycia powinniśmy mieć wystarczająco dużo czasu.