Regeneracja reflektorów – najważniejsze informacje

Elementy reflektora

Reflektor składa się z następujących elementów, takich jak:

  • Obudowa – jest ona nośnikiem wszystkich podzespołów reflektora. Gwarantuje ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, np. wilgocią czy wiatrem.
  • Odbłyśnik – odbija on strumień światła z żarówki i odbija jego jak największą część w kierunku jazdy.
  • Klosz – jego głównym zadaniem jest ochrona światła. Wykonany z materiałów przepuszczających światło.
  • Żarówka – to ona jest najważniejszym elementem w reflektorze. Zbudowana z żarnika – przezroczystej szklanej rurki z zagłębieniem wypełnionym rtęcią.

Proces regeneracji reflektora samochodowego 

Demontaż jest zwykle niezbędny w procesie regeneracji reflektorów samochodowych. Po demontażu dokonuje się rozklejenia, co umożliwia oczyszczenie wszystkich elementów wewnętrznych.

Czynności tych nie należy wykonywać bez specjalistycznej wiedzy. Bez odpowiednich narzędzi, proces ten okaże się bardzo żmudny, o ile w ogóle wykonalny, a efekt i tak nigdy nie będzie tak dobry, jak ten po wykonaniu profesjonalnej usługi przez specjalistę. Poza tym samodzielna regeneracja reflektorów to prosta droga do tego, aby utracić szczelność reflektora. W efekcie konieczna może być całkowita wymiana reflektora.

Etapy regeneracji reflektorów

W procesie regeneracji reflektora wyróżnić można kilka etapów:

  • oczyszczenie (z zewnątrz i wewnątrz),
  • wymontowanie odbłyśnika i usunięcie starej powłoki,
  • odtłuszczenie, przygotowanie do aplikacji podkładu,
  • próżniowa metalizacja odbłyśników,
  • renowacja elementów mechanicznych,
  • polerowanie powierzchni klosza.

Demontażu reflektora nie dokonuje się jednak w przypadku, gdy reflektor nie wymaga całkowitego czyszczenia. Wtedy usuwa się uszkodzoną zewnętrzną warstwę klosza, a następnie poleruje w taki sposób, aby przywrócić jej dawną przejrzystość.

Pamiętaj – proces regeneracji reflektorów to proces złożony i skomplikowany. Warto zaufać specjalistom i skorzystać z usługi regeneracji reflektorów w Auto Gamma.

Reflektor po regeneracji – jak o niego zadbać?

Rynek oferuje wiele różnych produktów dedykowanych czyszczeniu reflektorów. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności nie kierować się ich ceną, a jakością. Ważnym elementem składu takiego produktu powinny być filtry UV, które zabezpieczą reflektor przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Jeśli przystępujesz do czyszczenia, pamiętaj, aby używany produkt – niezależnie od tego, czy czyszczący, czy zabezpieczający – nakładany był za pomocą ściereczki lub gąbki, które nie zarysują powierzchni reflektora. Polerowanie reflektorów zawsze warto zlecić specjalistom z Auto Gamma. Ceny usług różnią się zależnie od ich zakresu, a także marki samochodu czy rodzaju reflektorów.