Wymiany żarówek w samochodzie – na co uważać?

Dlaczego nie wolno dotykać palcami nowej żarówki?

Najważniejszą zasadą, której trzeba się trzymać przy wymienianiu żarówek, jest to, że nie wolno pod żadnym pozorem dotykać palcami bańki nowej żarówki. Spowodowane jest to tym, że jakiekolwiek zabrudzenia, które mogłyby się na niej pojawić, mogą doprowadzić do nieoczekiwanych konsekwencji. Gdy żarówka pracuje, to nagrzewa się do wysokich temperatur, które w połączeniu z zabrudzeniami mogą doprowadzić do szybkiego zmatowienia szkła żarówki, przepalenia się jej, a nawet eksplozji. Najlepiej wymienianą żarówkę trzymać więc za bagnet lub można posłużyć się także czystą szmatą, lub chusteczką. 

Dlaczego zawsze lepiej kupować żarówki z homologacją?

Kolejną ważną rzeczą, jest tak naprawdę zakup odpowiedniej żarówki. Na rynku można znaleźć sporo różnego rodzaju zamienników, które tak naprawdę mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Tanie żarówki nie są wyposażone w dobrej jakości filtry UV oraz nie są odpowiednio homologowane do naszych przepisów.

W razie kontroli policji nieodpowiednie żarówki mogą stać się podstawą do wypisania mandatu. Warto więc zawsze kupować żarówki wyprodukowane przez znanego i sprawdzonego producenta, który wyraźnie informuje o tym, że są one odpowiednio homologowane. Za każdym razem, gdy wymieniamy żarówki, powinniśmy to robić parami, ponieważ jest to najwygodniejsze rozwiązanie i daje najlepsze efekty. Warto także mieć ze sobą w samochodzie dodatkowy komplet żarówek, na wypadek nagłej awarii podczas trasy. 

Odpowiedni styk i instalacja elektryczna

Przy samym montażu żarówki to jej gniazda, trzeba to zrobić tak, aby odpowiednio w nim leżała, ponieważ źle kierowany strumień może spowodować niewłaściwie oświetlanie drogi. Nieodpowiednio zamontowana żarówka samochodowa może także oślepiać innych kierowców, co jest prawnie zabronione.

Przy całym procesie wymiany żarówek w samochodzie, warto także sprawdzić stan swojej instalacji elektrycznej. Okazuje się bowiem, że jej stan w sposób znaczący wpływa na pracę żarówek, dlatego jej napięcie nie powinno przekraczać 13,2 V. Wszystkie instalacje, które cechują się wyższym napięciem, mogą prowadzić do tego, że żarówki będą szybciej się niszczyć i będą emitować gorszą jakość wiązki światła.