Jak samodzielnie naprawić lampę LED w samochodzie?

 

Konstrukcja lamp LED

Pierwszą rzeczą, o której musisz wiedzieć jest fakt, że co do zasady lampy LED skonstruowane są w taki sposób, że rozłożenie ich na czynniki pierwsze jest w zasadzie niemożliwe. Jest tak ze względu na to, że trwałość półprzewodników jest bliska trwałości samochodu jako całości, przez co konstruktorzy nie zakładają potrzeby wymontowywania z nich elementów świecących. Wydzielają one również sporo ciepła podczas pracy i z tego powodu są zwykle połączone z radiatorem, czyli elementem odbierającym ciepło.

Na ogół lampy LED skonstruowane są w taki sposób, że nie jest możliwa w nich wymiana elementów świecących w sposób, jaki znamy z tradycyjnych żarówek. Elementy świecące to jednak tylko część konstrukcji lamp, a drugą, w praktyce nawet ważniejszą, jest elektronika. Układy elektroniczne odpowiedzialne są  za sterowanie i zasilanie źródeł światła oraz za komunikację ze sterownikiem samochodu. Duża ilość elementów, z których składają się lampy LED sprawia, że w praktyce, kolokwialnie mówiąc zepsuć może się wszystko:  i same diody LED, i układy sterujące, i obudowy.

Dużym problemem, który sprawia, że lampy LED są dość awaryjnym elementem samochodu, jest ich niecałkowita szczelność. O ile niewielka ilość na przykład pary wodnej zazwyczaj nie jest problemem, to gdy do lampy LED wleje się większa ilość cieczy, ulega ona uszkodzeniu.

Wymiana lamp

O ile sama fizyczna wymiana lamp nie jest procedurą bardzo skomplikowaną, o tyle problem leży gdzie indziej. Mianowicie samo podłączenie lamp to nie wszystko, by działały one prawidłowo należy jeszcze zaprogramować ją w sterowniku samochodu. Potrzebny jest do tego komputer diagnostyczny. Tej procedury nie jesteśmy zazwyczaj w stanie wykonać samodzielnie, dlatego warto tutaj skorzystać z odpowiedniego warsztatu, który profesjonalnie skonfiguruje lampy LED.

Ze względu na to, że lampy LED są stosowane coraz szerzej w motoryzacji, w Polsce ciągle przybywa profesjonalnych, wąsko wyspecjalizowanych w wymianie tych elementów serwisów i warsztatów. Warto też pamiętać, żeby przed zaplanowaniem wymiany lampy LED  sprawdzić stan instalacji elektrycznej samochodu. Może się bowiem zdarzyć, że lampa będzie w pełni sprawna sama w sobie, jednak nie będzie działała prawidłowo w konkretnym samochodzie ze względu na uszkodzoną w nim elektrykę.