Jak zapobiegać powstawaniu rdzy na felgach samochodowych?

 

Korozja felg – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Nasze felgi pokryte są powłoką ochronną, która ma zapobiegać korodowaniu, czyli utlenianiu się, metalu. Na nasze nieszczęście – powłoka ta jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Warunki na drodze – wilgoć, błoto czy kałuże nie mają obojętnego wpływu na metal.

Dodając do tego płyn lub pył hamulcowy powstaje mieszanina, która skutecznie skraca żywotność naszych felg – powstaje na nich nieestetyczny, ciemny, chropowaty nalot. Należy zwracać szczególną uwagę na czyszczenie tego elementu naszego samochodu. 

Jak i kiedy czyścić felgi? Jak zabezpieczyć je przed korozją?

Felgi powinniśmy czyścić zdecydowanie częściej, niż tylko wtedy, gdy przypomnimy sobie o nich na myjni, i zdecydowanie mocniej, niż samo przemycie ich wodą. Szczególną troskę należy im okazać po jeździe po błotnistych drogach lub w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych (zwłaszcza zimą, gdy rozsypywana jest sól drogowa). Zostawiając zabrudzenia na kołach utrudniamy sobie pracę, bowiem ich usunięcie będzie stwarzało nam później o wiele więcej problemu.

Do wyczyszczenia felg będziemy potrzebować wody, specjalnego środka do utrzymywania felg w czystości, gąbki i suchej ściereczki. Warto pamiętać, aby preparat dobrze wypłukać z kół, następnie porządnie osuszyć, by felgi nie pozostały mokre (wilgoć jest jednym z powodów korodowania metali). Oprócz dobrego czyszczenia felg ważne jest, aby obejrzeć je porządnie przynajmniej raz na miesiąc, by wykryć zadrapania, otarcia i inne nieprawidłowości. Raz w sezonie warto zainwestować w odnawianie powłoki ochronnej. 

Pojawiła się rdza – co teraz?

Gdy, pomimo Twoich starań lub niewiedzy jak dbać o felgi, pierwsze jej znaki już się pojawiły nie załamuj się! To jeszcze nic straconego. Jednak teraz czas już nie jest Twoim sprzymierzeńcem i nie należy go marnować zastanawiając się co zrobić - trzeba jak najszybciej działać. Wybierz dobry serwis z fachowcami aby Twoje felgi odzyskały blask. Zastanawia Cię jak przeprowadzany jest taki zabieg? Podzielony jest na kilka części:

  • usuwanie powłoki ochronnej – pozwala na oszacowanie uszkodzeń i przygotowuje felgi na kolejne kroki;
  • polerowanie – uszkodzona warstwa jest usuwana;
  • nakładanie nowej farby, lakieru oraz powłoki ochronnej – kilka warstw specjalnych lakierów, aby przywrócić felgi do stanu sprzed korozji;
  • drugie polerowanie — ostatni etap przywracania felg do życia, ma charakter czysto dekoracyjny;

Pamiętaj, aby cieszyć się długimi latami sprawności swoich felg musisz odpowiednio o nie dbać, jednak gdy zdarzy się mała wpadka, możesz liczyć na pomoc fachowców.