Ogólne pojęcia ksenonu i biksenonu
Producenci lamp wymyślili nowy rodzaj świateł, które są oparte na lampach wyładowczych, których wskaźniki techniczne są po prostu wyjątkowe. Tak więc lampy te są w stanie trzykrotnie zwiększyć jasność w porównaniu ze zwykłymi. Nazywane są lampami ksenonowymi, ponieważ wykorzystują gaz obojętny. Dlatego we współczesnej motoryzacji rozróżnia się dwa rodzaje lamp — ksenonowe i biksenonowe.
Należy pamiętać, że żarówki ksenonowe są wypełnione gazem, a główną różnicą w stosunku do zwykłych żarówek jest brak urządzenia żarowego. Zasada działania tego rodzaju lampy jest dość prosta — w środku dwóch elektrod wytwarzane jest wysokie napięcie, które może spowodować żarzenie się gazu, który znajduje się bezpośrednio w samej lampie. Dzięki temu lampa ksenonowa emituje stałe światło, którego zmiana kierunku jest niemożliwa
Lampa biksenonowa sama w sobie jest taką samą lampą ksenonową. Urządzenie to wyposażone jest jednak w mechanizm, dzięki któremu możliwa jest zmiana kierunku świecenia. Rolę takiego mechanizmu w tej konstrukcji pełni metalowa kurtyna, która jest poruszana przez magnes. Ruch ten powoduje otwarcie poszczególnych obszarów lampy.
Zasadnicza różnica między ksenonem a biksenonem
Wszyscy nowicjusze w branży motoryzacyjnej, którzy nie są zadowoleni ze standardowego reflektora, który nie oświetla nocnej drogi w najlepszy sposób, z pewnością na początku spróbują naprawić tę sytuację poprzez wymianę żarówki na nową. Zanim jednak przystąpi się do wyboru żarówek o wysokiej jasności, należy zapoznać się z tym, jaka konkretnie klasa sprzętu oświetleniowego jest preferowana.
Podstawową różnicą pomiędzy biksenonem a ksenonem jest to, że urządzenia te mają różne tryby pracy. Tak więc konwencjonalne ksenonowe źródło światła, które nie posiada żadnych ulepszeń w cechach konstrukcyjnych układu optycznego, może pracować wyłącznie w jednym trybie — oświetlenia bliskiego zasięgu. Lampa biksenonowa różni się zdolnością do oświetlania obiektów również w trybie dalekosiężnym.
Lampa biksenonowa przełącza się między tymi trybami poprzez zmianę położenia łuku, który przekazuje światło. W ten sposób elektrody są umieszczone w ruchomej obudowie, która jest zdolna do przemieszczania się w obrębie żarówki i która jest wyzwalana przez polecenie z elektroniki.
Budowa konwencjonalnej lampy ksenonowej opiera się na odpowiednio sztywnym ułożeniu elektrod bezpośrednio wewnątrz bańki. W tym przypadku nie ma w ogóle możliwości zmiany pozycji.