Ozonowanie klimatyzacji samochodowej – na czym polega?

Jedną z najbardziej skutecznych metod dezynfekcji i pozbycia się nieprzyjemnych zapachów w samochodzie jest ozonowanie klimatyzacji. Ozon, jako trójatomowa cząsteczka tlenu, ma tendencję do utleniania i sterylizacji wszystkiego, z czym ma kontakt.

Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest wyeliminowanie mikroorganizmów i drobin, które przy dłuższym kontakcie mogą powodować problemy zdrowotne. Jakie korzyści daje i na czym polega ozonowanie klimatyzacji samochodowej?

 

Jak przebiega proces ozonowania klimatyzacji?

Dzięki ozonowaniu i czyszczeniu klimatyzacji wnętrze samochodu nie tylko pachnie lepiej, ale również jest całkowicie sterylne. Oznacza to, że jest wolne od wszelkich bakterii, grzybów, roztoczy i wirusów, które w przeciwnym razie byłyby rozpylane do auta przez otwory klimatyzacji. Sam proces ozonowania zajmuje niewiele czasu i zazwyczaj może być zakończony po 15 minutach.

Ozon, w przeciwieństwie do chloru – związku, który również jest wykorzystywany przy dezynfekcji, nie ma silnego zapachu, a jednocześnie jest 50 razy bardziej skuteczny. Generowany jest on przez specjalistyczne urządzenie, które można ukierunkować tak, by działało w konkretnym miejscu lub na całe wnętrze samochodu. Dzięki temu ozon może dotrzeć we wszelkie zakamarki w układzie klimatyzacji i utylizować znajdujące się tam bakterie i grzyby.

Po ozonowaniu klimatyzacji samochodowej trzeba odczekać kilka lub kilkanaście minut, zanim będzie można wejść auta. Ozon bardzo szybko rozkłada się do postaci tlenu i w małym stężeniu nie jest groźny zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska.

 

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej – korzyści

Proces ozonowania klimatyzacji niesie ze sobą wiele korzyści, które w dużej mierze dotyczą zdrowia kierowcy i pasażerów. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy w tym zakresie może być szczególnie ważne dla osób chorych a astmę lub z alergiami – w ich przypadku nawet niewielka ilość drobnoustrojów może powodować przykre konsekwencje i pogorszenie kondycji. Warto pamiętać o tym, że ozonowanie klimatyzacji samochodowej niweluje:

  • grzyby,
  • zarodniki,
  • pleśń,
  • roztocza,
  • wirusy,
  • pasożyty,
  • nieprzyjemny zapach powstały np. przez palenie papierosów w aucie lub zalanie.

 

Kiedy zdecydować się na ozonowanie klimatyzacji samochodowej?

Brud w układzie klimatyzacji może powodować reakcje alergiczne, podrażnienie oczu, a nawet infekcje bakteryjne, szczególnie u osób cierpiących na alergie. Kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy, warto skierować się do zakładu, który będzie w stanie ocenić nie tylko stopień zabrudzenia klimatyzacji, ale również to, czy znajdują się w nim niebezpieczne drobnoustroje.

Drugim powodem, przez który należy rozważyć opcję ozonowania, jest nieprzyjemny zapach wewnątrz auta. Jest to niezwykle przydatna opcja, jeśli kupuje się samochód z rynku wtórnego – nigdy nie można być do końca pewnym, co poprzedni właściciel robił w pojeździe. Jeśli tapicerka i klimatyzacja ma zapach dymu papierosowego, benzyny, smarów, odświeżaczy powietrza lub innych substancji, to ozonowanie jest najlepszą opcją, żeby się go pozbyć.