Regeneracja szkieł reflektorów polega na spolerowaniu ich, aby usunąć matową powierzchnię i wszelkie rysy. Aby dokonać wyboru odpowiedniej metody regeneracji, w pierwszym etapie należy reflektory bardzo dokładnie oczyścić i odtłuścić. Dopiero wyczyszczone można ocenić, sprawdzając jak bardzo są zmatowiałe i jak wiele jest na nich zarysowań. Jeśli nie ma ich dużo, wystarczy spolerowanie szkieł reflektorów polerką.
Oczywiście przed przystąpieniem do tej pracy konieczne jest oklejenie taśmą ochronną lakierowanych elementów auta położonych blisko reflektorów, a więc fragmentów błotników, maski czy też – w przypadku konieczności polerowania światłe tylnych – bagażnika. Po przyklejeniu taśmy można przystąpić do polerowania, co jakiś czas sprawdzając efekty swojej pracy.
Jeśli reflektory są bardzo zniszczone, konieczne jest użycie drobnego papieru ściernego — najlepiej o gradacji 500-1000. Przed szlifowaniem należy dodatkowo zamoczyć go w wodzie, a do samego szlifowania używać kostki, dzięki której praca będzie szybsza i łatwiejsza. Na kostkę trzeba nałożyć papier i szlifować reflektor w każdej jego części. Nie można zapominać, że konieczne jest szlifowanie góra – dół, prawo – lewo. Wykonywanie kolistych ruchów nie jest polecane, ponieważ może to doprowadzić do powstania zarysowań.
Do samodzielnego polerowania reflektorów można przystąpić tylko wtedy, gdy mamy odpowiednia ilość czasu na wykonanie tej pracy i umiejętności pozwalające wykonać ją poprawnie. Wbrew pozorom polerowanie reflektorów nie jest łatwe. Można podczas tej pracy nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię szkieł reflektorów, a nawet spowodować pęknięcia.
Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy wykonany tę pracę poprawnie, warto rozważyć zgłoszenie się do firmy działającej w branży regeneracji reflektorów i zlecenie tej pracy fachowcom. Taka usługa nie wiąże się z wysokimi kosztami. Specjaliści w tej branży z pewnością pracę wykonają wzorowo. Zregenerują reflektory szybko i właściwie, dzięki czemu będą wyglądać jak nowe. Po regeneracji zaś z pewnością zauważymy, że światła świecą dużo silniej, przez co lepiej oświetlają drogę.