Nawet biorąc pod uwagę tylko typowe, kilkunastoletnie auta z silnikami średniej mocy jeżdżące po polskich drogach, różnica w cenie OC może być czterokrotna. Co ją powoduje? Wiek i brak doświadczenia kierowcy. Osoby poniżej 24 roku życia usłyszą wyższą cenę, niż ci powyżej 60-tki. Ma to uzasadnienie w swoich statystykach kolizji i wypadków. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy powodują statystycznie dwa razy więcej kolizji, niż starsi uczestnicy ruchu.
Na zniżkę w cenie mogą liczyć również wieloletni posiadacze prawa jazdy. W praktyce trudno jednak stwierdzić, czy dany kierowca rzeczywiście jeździł, czy tylko trzymał dokument w portfelu. Tylko niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie zawierają umowy z "ryzykownymi" młodszymi klientami. Większość rynku ubezpieczeniowego stara się odstraszyć ich wysokimi cenami polis.
Kolejnym elementem, który wpływa na końcową cenę jest liczba szkód z poprzedniego roku. To istotne, że agent pyta klienta o to, ile spowodował kolizji, a nie ich łączny koszt. Warto więc zastanowić się, czy opłaca się nam zgłaszać drobną szkodę, jak np. delikatne zarysowanie, a w zamian przy następnej polisie usłyszeć cenę wyższą o kilkaset złotych. Wpływ dwóch drobnych rys na koszt naszej następnej polisy byłby większy, niż np. spowodowanie jednej kolizji, której koszt to kilkadziesiąt tysięcy.
Cena wygląda korzystniej również gdy jeździliśmy bezszkodowo przez dekady, ale zdarzyło nam się jednak kolizję spowodować. Taki klient jest mile widziany przez wszystkie ubezpieczalnie, i pomimo tej jednej szkody na koncie, zniżki zwykle nie są cofane.
Niejeden właściciel Forda Mustanga złapał się za serce, gdy usłyszał cenę pakietu OC, AC i NNW. Kwoty jednak są adekwatne do ryzyka kolizji, jakie istnieje dla aut z mocnymi silnikami. Dość korzystne są również polisy dla nowych samochodów - w statystykach widoczny jest trend dbania o nowo nabyty pojazd, który utrzymuje się do dwóch lat od zakupu. Później im starsze auto, tym (nieco) większa będzie cena ubezpieczenia. Zwykle w rozumieniu towarzystw ubezpieczeniowych starszy = w gorszym stanie technicznym, a to przekłada się na ryzyko spowodowania kolizji.
Na korzystniejsze ceny mogą liczyć właściciele motocykli i skuterów ze względu na sezonowość użytkowania. Bywa, że tego typu pojazdem jeździ się 2-3 miesiące w ciągu roku i dzięki temu liczba kolizji maleje.
Gdzie zatem dostaniemy najlepszą cenę? U doświadczonego agenta - taka osoba najlepiej doradzi konfigurację polis i ma najkorzystniejszą dla klienta prowizję. Dodatkowo, ubezpieczenie samochodu, mieszkania i życia w jednym miejscu to oszczędność czasu i większe zniżki. Po więcej informacji zajrzyj na stronę Auto Gamma i ubezpiecz siebie i swoją rodzinę u sprawdzonego agenta!