Zużyte żarówki samochodowe. Czy można je wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?

Rodzaje żarówek używanych w samochodach

Sposób utylizacji żarówki zależy głównie od jej typu. W samochodach spotykane są głównie 3 rodzaje: halogenowe, ksenonowe i LED-owe. 

Żarówka halogenowa

Spotykana w większości starszych samochodów. Montowana jako światła drogowe oraz mijania. Nazwa wzięła się od jej budowy – wypełnienia halogenem, który jest gazem. Niegdyś żarówki halogenowe wyróżniały się żółtawą barwą, jednak aktualnie na rynku dostępne są również modele oferujące światło w kolorze białym. Żywotność żarówki halogenowej wynosi od 400 do 800 godzin. 

Żarówka ksenonowa 

Od żarówki halogenowej różni się tym, że nie posiada żarnika, a zamiast niego ma elektrody. Wytwarza światło, wykorzystując wysokie napięcie. Świeci na biało, jednak przepalając się zaczyna robić się fioletowa. Jest wydajniejsza od halogenów, ponieważ jej żywotność sięga nawet 3000 godzin. Zużywa również mniej energii.

Żarówka LED

Składa się z niewielkich diod. Najpopularniejszy typ oświetlenia w nowych samochodach. W porównaniu do halogenów oraz ksenonów, światło LED jest bardzo energooszczędne oraz wydajne. Stosuje się je nie tylko do oświetlania drogi, ale również do oświetlania wnętrza. Jest to najbardziej żywotny typ żarówki. 

Gdzie wyrzucić przepaloną żarówkę samochodową?

Żarówki należy segregować tak jak wszystkie inne śmieci. To, w jaki sposób należy się ich pozbyć, zależy jednak od rodzaju żarówki. Zarówno żarówkę halogenową, jak i ksenonową można wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane. Nie są kwalifikowane jako odpad niebezpieczny. Należy jednak pamiętać, by nie wrzucać ich do pojemnika na szkło, co wielu osobom przychodzi na myśl jako pierwsze. 

W przypadku światła typu LED sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Żarówki tego typu kwalifikuje się jako opad niebezpieczny. Co prawda nie są równie szkodliwe, co klasyczna świetlówka, jednak należy zutylizować je w odpowiedni sposób. By wyrzucić żarówkę LED-ową należy znaleźć pojemnik na elektrośmieci. Taki kosz znaleźć można najczęściej na stacjach benzynowych oraz w niektórych sklepach. Żarówkę będącą odpadem niebezpiecznym można oddać także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w każdej gminie. 

Należy pamiętać o tym, by przed zutylizowaniem zużytej żarówki upewnić się, jakiego jest rodzaju, by móc poddać ją odpowiedniej segregacji. W przypadku, gdy zostanie się przyłapanym na nieprawidłowym gospodarowaniu odpadami, możliwe jest otrzymanie mandatu. 

W przypadku zakupu nowej żarówki najlepiej jest skonsultować to z osobą, która ma odpowiednią wiedzę na ich temat. Istnieje wiele modeli, różniących się nie tylko rodzajem, ale również barwą i intensywnością światła oraz żywotnością.